Jak napisać dobrą propozycję nowej grupy

Spis treści

1. O tym dokumencie.
  1.1. Cel dokumentu.
  1.2. Uzasadnienie jego istnienia.
  1.3. Wersja dokumentu.
  1.4. Dostępność tego poradnika.
  1.5. Autorzy.
  1.6. Konwencje zastosowane w tym dokumencie.
    1.6.1. Wymogi stawiane RFD.
    1.6.2. Opcje RFD.
    1.6.3. Konwencja formatowania dokumentu.
2. Wstęp.
  2.1. Co to takiego RFD i CFV?
  2.2. Zanim pomyślisz o złożeniu propozycji.
  2.3. Czy moja wymarzona grupa ma sens?
3. Tworzenie RFD.
  3.1. Group Charter.
  3.2. Nazwa grupy.
    3.2.1. Warunki techniczne.
    3.2.2. Zasady ogólne.
    3.2.3. Graficzna reprezentacja hierarchii pl.*
    3.2.4. Kilka słów o hierarchiach.
    3.2.5. Hierarchie tymczasowo, bądź na stałe zamknięte.
    3.2.6. Grupy, które nigdy nie pojawią się w pl.*
  3.3. Krótki opis.
    3.3.1. Warunki techniczne.
    3.3.2. Treść opisu.
  3.4. Moderowanie.
  3.5. Moderatorzy.
  3.6. Opis.
    3.6.1. Porady natury ogólnej.
    3.6.2. Wymagania techniczne w stosunku do długiego opisu.
    3.6.3. Tematy dopuszczalne i zabronione.
    3.6.4. Zasady moderowania.
    3.6.5. Uwagi końcowe.
  3.7. Autor propozycji.
  3.8. Ogłoszenie.
  3.9. Czas trwania.
4. Wysyłanie RFD.
  4.1. Formatowanie.
  4.2. Warunki techniczne.
  4.3. Gdzie i jak wysyłać.
  4.4. Prowadzenie dyskusji.
  4.5. Częstotliwość nanoszenia poprawek.
  4.6. Co zrobić, gdy na wysłane RFD praktycznie nikt nie odpisuje?
  4.7. Przykład kompletnego RFD.
5. Wysyłanie CFV.
  5.1. Warunki techniczne.
  5.2. W oczekiwaniu na głosowanie.
  5.3. Wysyłanie ogłoszenia na dodatkowe grupy.
  5.4. Szablony do głosowania ZA.
6. Głosowanie.
  6.1. Jeden głos na osobę.
  6.2. Jak głosować?
  6.3. Odpowiedź systemu zliczającego głosy.
  6.4. Czym jest głosowanie?
  6.5. Ile głosów potrzeba, aby grupa przeszła?
7. Przypadki szczególne - specyficzne RFD.
  7.1. Nowy opis dla istniejącej grupy.
  7.2. Zmiana statusu grupy.
  7.3. Zmiana nazwy grupy.
  7.4. Reorganizacja hierarchii.
  7.5. Skasowanie grupy.
8. Glosariusz.
9. Bibliografia.

1. O tym dokumencie.

1.1. Ten dokument ma za zadanie pomóc wszystkim chętnym, w założeniu nowej grupy dyskusyjnej. W szczególności ma pomóc napisać poprawne RFD, do którego nikt nie będzie miał większych zastrzeżeń.

1.2. Potrzeba istnienia tego dokumentu wynika jasno z liczby niepoprawnych i bezsensownych propozycji zgłaszanych na pl.news.nowe-grupy albo - co gorsza - wysyłanych bezpośrednio jako CFV. Inspiracją do utworzenia niniejszego HowTo był dokument napisany przez Davida C. Lawrence'a (newgroups-request<at>isc;org) i panią Unę Smith (una.smith<at>yale;edu) pt. "How to Write a Good Newsgroup Proposal" dotyczący tworzenia nowych grup w Big8.

Przetłumaczyłem jego część i zaadaptowałem do warunków polskich, tj. do zasad tworzenia grup w hierarchii pl.*. Poradnik ten zawiera informacje ortogonalne do FAQ pl.news.nowe-grupy, ma natomiast ułatwić zrozumienie laikom informacji zawartych w FAQ autorstwa p.t. Tomasza R. Surmacza "Newsy w Polsce", dlatego też powiela i gromadzi w jednym miejscu informacje tam zawarte, dotyczące zakładania nowych grup.

1.3. To jest wersja 1.1.1 dokumentu z dnia 12.06.2004.

1.4. Poradnik ten dystrybuowany jest raz na miesiąc na grupie pl.answers. Aktualna wersja HTML tego dokumentu zamieszczona jest pod adresem http://evil.pl/jndpng/.

1.5. Autorem niniejszego HowTo jest Zenobiusz Zimny (zimnyzenon<at>hotmail;com). Bezcenne uwagi i poprawki do treści zgłosili: Maciej Wierzbicki (voovoos<at>kis;p;lodz;pl), Nina Liedtke (nina<at>hell;pl), Michał Sobkowski (msob<at>ibch;poznan;pl), Asia Jedrychowska (asia<at>asiaczek;net), Marek Fetliński (marfet<at>bigfoot;com), Tomek Andruszkiewicz (tomek_andruszkiewicz<at>efarm;pl), Artur Jachacy (artman<at>skrzynka;pl), Marcin Dębowski (agatek<at>notrix;net), Cezary G. Cerekwicki (czarek<at>irc;pl), Artur Stępień (muczachan<at>hell;pl), Krzysztof Krzyżaniak (eloy<at>pawnhearts;eu;org), Jerzy Klejnowski (ksionrze<at>poczta;wp;pl), Łukasz Kozicki (lkozicki<at>atelier;pl), Kaja Mikoszewska (kya-jndpng<at>evil;pl) i Tomasz R. Surmacz (tsurmacz<at>ict;pwr;wroc;pl).

Pragnę niniejszym złożyć osobiste podziękowania Jo'Asi za wyrażenie zgody na użycie w tym dokumencie jej RFD jako przykładu poprawnej propozycji nowej grupy.

1.6. W niniejszym HowTo korzystałem z następujących konwencji:

1.6.1. Warunki, których spełnienie wymagane jest w każdym RFD, są wyróżnione słowem musi.

1.6.2. Zasady, których przestrzeganie w RFD jest mile widziane, oznaczone są jako powinno.

1.6.3. Każdy rozdział zaczyna się od nagłówka, po którym następują poszczególne podrozdziały (w dokładnie takiej kolejności jak w spisie treści). Słowa kluczowe są wyróżnione kursywą. Istotne treści w dokumencie są wyróżnione przez pogrubienia. Adresy e-mailowe są pisane małymi literami, popularna "małpa" jest w nich zastąpiona zbitką <at>, a kropki - średnikami (jest to swego rodzaju filtr antyspamowy). Poszczególne akapity są oddzielone od siebie jedną pustą linijką.

2. Wstęp.

2.1. RFD - Request For Discussion (Wezwanie Do Dyskusji). Jest to formalne wezwanie do dyskusji nad zgłaszaną przez Ciebie propozycją utworzenia nowej grupy. Wezwanie to wysyłasz na pl.news.nowe-grupy, inicjując tym samym dyskusję, która ma pomóc Ci wyciągnąć właściwe wnioski na temat zmian koniecznych w zgłaszanej przez Ciebie propozycji. Ten dokument stanowi właśnie PORADNIK dla ludzi pragnących założyć nową grupę.

CFV - Call For Votes (Wezwanie Do Głosowania). Z Twojego punktu widzenia, drogi potencjalny autorze propozycji nowej grupy, jest to nic innego, jak ostateczna wersja RFD, powstała w wyniku naniesienia przez Ciebie poprawek do swojej propozycji, po burzliwej dyskusji na pnn-g. Propozycję tę wysyłasz na adres cfv<at>usenet;pl, następnie cierpliwie czekasz na informację o rozpoczęciu głosowania. Głosowanie zostanie ogłoszone właśnie przy użyciu CFV uzupełnionego o instrukcję dotyczącą sposobu głosowania.

2.2. Zanim pomyślisz o złożeniu propozycji nowej grupy, koniecznie, bezwzględnie musisz przeczytać listę aktywnych grup w hierarchii pl.* wraz z ich krótkimi opisami, dostępną pod adresem http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.htpl, oraz FAQ grupy pl.news.nowe-grupy wysyłany 1 i 15 dnia każdego miesiąca na grupy pl.news.nowe-grupy i pl.answers. Możesz go szybko odnaleźć za pomocą wyszukiwarki Google.

Twoją powinnością jest także uważne przestudiowanie FAQ "Newsy w Polsce" - części dotyczącej tworzenia nowych grup, a następnie długich opisów grup w hierarchii pl.*. Te ostatnie mają służyć Ci za wzór przy tworzeniu RFD - wybieraj w tym celu grupy utworzone stosunkowo niedawno, najlepiej do roku wstecz od dzisiejszej daty (dla ciężko kapujących - dnia, w którym czytasz ten dokument). Istniejące wcześniej grupy mogły być założone w oparciu o inne zasady, więc poleganie na ich formie i/lub treści nie musi być dobrym pomysłem.

Jeżeli jesteś kimś nowym w Usenecie, koniecznie musisz ponadto przeczytać Mini Netykietę grup dyskusyjnych autorstwa Marcina Dębowskiego (agatek<at>notrix;net), dostępną na grupie pl.answers oraz pod adresem http://www.pg.gda.pl/~agatek/netq.html. Zerknij także do zawartego w tym poradniku glosariusza.

Każdemu - niezależnie od stażu - polecam uważne przestudiowanie niniejszego dokumentu, mimo że nie jest on oficjalną wykładnią zasad tworzenia nowych grup.

Długie opisy istniejących grup mogą Ci również posłużyć do upewnienia się, że grupa na proponowany przez Ciebie temat rzeczywiście nie istnieje.

2.3. Pytanie "czy moja grupa ma sens" jest najważniejszym, jakie musisz sobie zadać.

Zgłaszanie propozycji utworzenia nowej grupy nie ma sensu, gdy:

Jeżeli jesteś w sytuacji pasującej do powyższej listy, lepiej pomyśl o jednej z alternatyw wymienionych w FAQ pnn-g.

Utworzenie grupy ma sens, gdy:

Jeżeli to możliwe, zbierz dane o grupie mailowej bezpośrednio związanej z tematem zgłaszanej propozycji, takie jak liczba subskrybentów i liczba wiadomości pojawiających się na niej dziennie. Będzie Ci to przydatne w przypadku konieczności uzasadnienia potrzeby istnienia grupy (niekiedy istnieją poważne wątpliwości co do potencjalnej popularności danego tematu). Dobrym argumentem potrzeby zaistnienia grupy jest więcej niż 50 wiadomości dziennie bądź kilkuset subskrybentów. W razie konieczności użycia tych danych w dyskusji nie kłam i nie staraj się zgadywać - zaprezentowanie rzeczywistych, prawdziwych i szczerych danych działa na Twoją korzyść. Pamiętaj! Zawsze istnieje możliwość weryfikacji tych danych i bardzo prawdopodobne, że trafisz na kogoś, komu będzie się chciało to zrobić (tu ukłon w stronę Loży Szyderców).

Jeżeli po autoweryfikacji nadal wychodzi Ci, że grupa jest potrzebna, to napisz stosowne RFD...

3. Tworzenie RFD.

3.1. Group charter. Co oznacza ta angielska nazwa? Ni mniej, ni więcej - formalny szablon nowej grupy, który musisz poprawnie wypełnić, aby osiągnąć swój cel. Poniżej zamieszczam przykład pustego szablonu.

UWAGA! Jeżeli nie przeczytasz całości tego poradnika, a zamierzasz wypełnić tylko ten szablon, to ostrzegam, że tak złożona propozycja z pewnością będzie błędna. Dlatego radzę poświęcić kilka godzin na przestudiowanie dokumentacji zamiast niepotrzebnie pisać w ciemno propozycję, która na pewno nigdy nie zostanie poddana pod głosowanie.

----------RFD--(Request for Discussion)---------

Nazwa grupy: pl.xxx.yyy

Krotki opis: zzz, bez polskich liter i nie za dlugo.

Moderowana: TAK | NIE
Moderator: adres e-mail moderatora(-ów), jeśli grupa ma być moderowana

Opis: W tym miejscu powinien się pojawić tzw. długi opis.

Autor propozycji: Imię Nazwisko <adres_email@składającego.propozycję>

Uzasadnienie: 
Opcjonalne, krótkie i sensowne uzasadnienie, dlaczego dana grupa jest
potrzebna. Warto tu się podeprzeć statystyką (częstotliwością
występowania danej tematyki na innych grupach lub listach dyskusyjnych).

 
Ogloszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.aaa.bbb
opcjonalnie.lista@dyskusyjna.na temat
opcjonalnie.e-mail@osoby

Czas trwania: [tydzien - nn dni - dwa tygodnie]

--------------------RFD-KONIEC--------------------

W dalszej części rozdziału znajdziesz szczegółowe omówienie znaczenia poszczególnych pól.

3.2. Pole "nazwa grupy".

3.2.1. Nazwa grupy powinna możliwie dobrze oddawać jej charakter. Wiele osób, szczególnie nowych w Usenecie, nie czyta bowiem opisów grup (najlepszy na świecie Outlook Express wymaga włączenia specjalnej opcji, aby je pobierać). Poza tym nazwa musi spełniać dodatkowe warunki (na ogół wynikające z ograniczeń technicznych protokołu NNTP):

Jeżeli sądzisz, że masz już właściwą nazwę dla grupy, musisz jeszcze przemyśleć jej umiejscowienie w hierarchii.

3.2.2. Praktycznie każda tworzona grupa musi być umieszczona w już istniejącej gałęzi. Jeżeli potrzebna do utworzenia grupy hierarchia nadrzędna nie istnieje, musi zostać najpierw przegłosowanie jej utworzenie. Niemniej jednak w hierarchii najwyższego poziomu pl.* istnieje już tak wiele gałęzi, że praktycznie możesz się ograniczyć do wyboru jednej z nich. Wyboru musisz dokonywać jednak dość ostrożnie - umiejscowienie zależy między innymi od charakteru, jaki w twoim założeniu grupa ma posiadać.

3.2.3. Poniżej zamieszczam graficzną prezentację hierarchii pl.*:

    pl (hierarchia nadrzędna)
     |
    [+]-- pl.announce
     |
    [-]-- pl.biznes (hierarchia i grupa o robieniu kasy)
     |     |
     |     |__ (...) podpodgrupy hierarchii pl.biznes
     |
    [-]-- pl.comp (hierarchia związana tematycznie z komputerami)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.bazy-danych (muszę?)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.dtp (desktop publishing - poligrafia)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.grafika (naprawde muszę?)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.lang (języki programowania)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.mail (poczta elektroniczna)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.os (systemy operacyjne)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.sys (platformy sprzętowe)
     |     |
     |    [+]-- pl.comp.www (strony WWW)
     |     |
     |     |___ (...) podpodgrupy hierarchii pl.comp (siła ich)
     |
    [-]-- pl.fidonet (hierarchia zawierająca bramkę do fidonetu)
     |
    [-]-- pl.gazety (hierarchia dla Usenetowych gazet)
     |     |
     |     |___ pl.gazety.donosy (singielek, który się ostał)
     |
    [-]-- pl.hum (hierarchia humanistów)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.hum
     |
    [-]-- pl.internet (hierarchia o sieci)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.internet
     |
    [-]-- pl.listserv (bramki do list dyskusyjnych)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.listserv
     |
    [-]-- pl.misc (różne, nie pasujące gdzie indziej)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.misc
     |
    [-]-- pl.news (Usenet i okolice)
     |     |
     |     |-- pl.news.admin (grupa o konfigurowaniu serwerów news)
     |     |
     |     |-- pl.news.czytniki (grupa o konfigurowaniu czytników news)
     |     |
     |     |__ pl.news.nowe-grupy (tu zgłaszać propozycje)
     |
     |
    [-]-- pl.ogloszenia (miejsce na ogloszenia)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.ogloszenia
     |
    [-]-- pl.praca (trudno o nią)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.praca
     |
     |
    [-]-- pl.rec (rec = recreation = rozrywka)
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.fantastyka (no, fantastyka, po prostu)
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.film (film jako rozrywka, nie sztuka)
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.foto
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.gry (gry i zabawy towarzyskie)
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.humor (o ile masz poczucie...)
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.muzyka
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.radio
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.sport
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.turystyka
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.zeglarstwo
     |     |
     |    [+]-- pl.rec.zwierzaki (milusie zwierzątka)
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.rec
     |
    [+]-- pl.regionalne (grupy lokalne)
     |
    [-]-- pl.sci (sci = science = nauka)
     |     |
     |    [+]-- pl.sci.kosmos
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.sci
     |
    [-]-- pl.soc (soc = society = społeczeństwo)
     |     |
     |    [+]-- pl.soc.edukacja
     |     |
     |    [+]-- pl.soc.polityka
     |     |
     |    [+]-- pl.soc.prawo
     |     |
     |    [+]-- pl.soc.seks
     |     |
     |     |___ (...) podgrupy hierarchii pl.soc
     |
     |___ (...) podgrupy hierarchii nadrzędnej (answers, irc,
                                                pregierz, test)

3.2.4. Przedstawione powyżej drzewo wymaga szerszego omówienia. Umiejscowienie w którejś gałęzi precyzuje bowiem charakter grupy. I tak:

3.2.5. Celowo i tendencyjnie pominąłem w opisie zamieszczonym w poprzednim punkcie kilka hierarchii. Powodem tego jest fakt co najmniej przejściowego nietworzenia nowych grup w nich zawartych.

3.2.6. Pod żadnym pozorem i nigdzie w hierarchii pl.* nie pojawią się grupy, które:

3.3. Krótki opis.

3.3.1. W krótkim opisie nie możesz, niestety, używać polskich znaków diakrytycznych. Musisz się zadowolić opisem "polskawym", to znaczy zastosować zamiast polskich liter ich łacińskie odpowiedniki (ą->a, ć->c itd.). Opis ten musi mieścić się w jednej linijce. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie: długość nazwy proponowanej grupy zaokrąglona w górę do wielokrotności ośmiu (8,16...72) znaków zsumowana z długością krótkiego opisu nie może przekroczyć 80. Żeby to zobrazować, podam przykład z sufitu:

ŹLE (nie uwzględniono zaokrąglenia długości nazwy grupy):

pl.rec.humor.zalosny Miejsce do przesylania artykulow, ktore sa zalosnie glupie.
12345678901234567890123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
         1         2         3         4         5         6         7         8
       |       |       |       |       |       |       |       |       |       |

ŹLE (za długi opis, który zostanie "ucięty"):

pl.rec.humor.zalosny    Miejsce do przesylania artykulow, ktore sa zalosnie glup
12345678901234567890123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
         1         2         3         4         5         6         7         8
       |       |       |       |       |       |       |       |       |       |

DOBRZE:

pl.rec.humor.zalosny    Zal pupe sciska.
12345678901234567890123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
         1         2         3         4         5         6         7         8
       |       |       |       |       |       |       |       |       |       |

Kreski w powyższym przykładzie wskazują wielokrotność ośmiu. Po prostu wpisz nazwę grupy i zacznij pisać swój krótki opis zaraz po pierwszej kresce za jej końcem. Pamiętaj! Opis musi zostać zakończony kropką, wykrzyknikiem bądź znakiem zapytania.

3.3.2. Staraj się unikać w krótkim opisie fraz typu "Dyskusje o", "Wszystko o", "Grupa poświęcona", "Grupa o" itp. Mile widziane są opisy z tzw. wykopem, jako przykład niech posłużą opisy pl.rec.gry.komputerowe - "Rozkosze lamania glowy i joysticka." i pl.hum.polszczyzna - "Aby jezyk gietki powiedzial wszystko, co pomysli glowa.". Więcej przykładów znajdziesz na wspomnianej już stronie http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.htpl. Należy dążyć do tego, aby krótki opis był rzeczywiście krótki i zwięzły - za długie opisy są ucinane przez część czytników. Nie zapomnij o zakończeniu krótkiego opisu odpowiednim znakiem interpunkcyjnym - patrz poprzedni punkt.

3.4. Pole "Moderowana:" służy zaznaczeniu, czy grupa jest moderowana (tzn. że pojawiające się posty są wstępnie weryfikowane przez moderatora). Jeżeli nie rozumiesz znaczenia tego pola i nie masz świadomości obowiązków moderatora ani konsekwencji moderowania, wpisz w tym miejscu NIE.

Możesz też poczytać o zasadach dobrego moderowania na stronie http://akson.sgh.waw.pl/~aliedt/z-d-mod.htm.

3.5. Opcjonalne pole "Moderator/zy:" służy wskazaniu osoby odpowiedzialnej za moderowanie grupy. Osoba odpowiedzialna za moderowanie grupy musi spełnić parę warunków, takich jak: możliwości techniczne, posiadanie odpowiedniej ilości wolnego czasu, nie pisząc już o osobistej odpowiedzialności. Pole to wypełniasz tylko i wyłącznie, gdy w polu "moderowana" pojawiło się TAK.

3.6. Długi opis.

3.6.1. Prawdopodobnie najważniejszą częścią tworzonego przez Ciebie RFD jest właśnie długi opis. W zależności od jego jakości ludzie będą głosowali ZA bądź PRZECIW powstaniu grupy. Staraj się napisać go zwięźle, ale przekonująco. Opis powinien być interesujący dla czytelnika, tak aby przekonać go do zasubskrybowania grupy. Nie może też zawierać stwierdzeń, które mogłyby kogoś urazić. Staraj się nie nadepnąć ludziom na odciski - spowoduje to, że będą oni głosować przeciw utworzeniu grupy. Twoim zadaniem jest zachęcenie jak największej liczby ludzi do głosowania ZA utworzeniem i późniejszego czynnego uczestnictwem w życiu grupy. Z tego powodu Twoja propozycja powinna być utrzymana możliwie w konwencji ogólnej. Jej zakres tematyczny powinien być dość szeroki - wąskotematyczne propozycje nie wzbudzają na ogół zainteresowania, co skutkuje przegranym głosowaniem. Mogłoby też spowodować powstanie forum, na którym pojawia się zaledwie kilka postów dziennie - trudno w takiej sytuacji mówić o rozsądnym prowadzeniu dyskusji.

3.6.2. W przeciwieństwie do krótkiego opisu, w długim należy używać polskich znaków. Poprawia to jego czytelność. Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości - muszą być one zakodowane w standardzie ISO-8859-2. Żaden inny "standard" kodowania znaków nie jest w tej chwili dopuszczalny w polskim Usenecie.

3.6.3. W opisie musisz podać przykłady tematów dozwolonych na grupie, to znaczy takich, które osoba składająca propozycję mile by widziała. Musisz wymienić kilka z nich, ale nie przesadzaj z ilością - nikt nie będzie czytał kilkusetkilobajtowego opisu, tak jak Ty, Szanowny Czytelniku, nie raczyłeś przeczytać całości tego HowTo ;-> musisz także umieścić listę tematów zabronionych, których nie życzysz sobie widzieć na grupie. Zdanie takie formułuje się na ogół mniej więcej tak: "Zabrania się wysyłania postów niezgodnych z tematem grupy. Zabronione są posty o (...)". Zaraz po nich z reguły umieszcza się zdanie: "Zabronione jest także wysyłanie wszelkich binariów". Jest to wymóg formalny w hierarchii pl.* - nie istnieją w niej grupy binarne, tj. takie, które zajmują się dystrybucją plików - czy to muzycznych, czy graficznych, wykonywalnych itp. Regułą jest dodawanie także zdania w stylu: "Zabrania się wysyłania reklam, nawet jeśli są zgodne z tematem grupy". Jeżeli nie zgłaszasz propozycji grupy ogłoszeniowej, to taki zapis jest ze wszech miar pożądany. Niektórzy autorzy zamieszczają w swoich RFD informacje o dopuszczalności crosspostowania (tj. wysyłania więcej niż na jedną grupę równocześnie) z innymi grupami. Jeżeli istnieją inne grupy tematyczne o podobnym zakresie do Twojej propozycji, to stwierdzenie o zakazie crosspostowania na nie powinno się znaleźć w opisie. Możesz zastosować lżejszą formę tego zdania, np.: "Zabrania się crosspostowania artykułów z grupą pl.blah.bue bez ustawionego nagłówka Followup-To:". Przez ustawienie tego nagłówka rozumiem wpisanie w to pole nazwy jednej z inkryminowanych grup bądź słowa "poster", co spowoduje odpowiednie pokierowanie odpowiedziami.

3.6.4. Jeżeli piszesz opis dla grupy moderowanej, to w opisie musisz zamieścić zasady moderowania. Brak takiego punktu praktycznie dyskwalifikuje Twoją propozycję. Zasady moderowania to nic innego, tylko wytyczne dla moderatora(-ów) pozwalające ustalić, który post spełnia wymogi, a który należy odrzucić. Pamiętaj! Grupa (pomimo że to Ty ją zakładasz) to nie jest Twój prywatny folwark, dlatego też nie możesz umieszczać wśród zasad moderowania zwrotów w stylu "stali bywalcy są przepuszczani automatycznie". Dobrym przykładem zasad moderowania jest zdanie: "Odrzucane będą posty niezgodne z tematem grupy, ze złym cytowaniem przedpiscy, z błędnie ustawionym kodowaniem polskich znaków, jak również crossposty do innych grup oraz posty niezgodne z netykietą".

3.6.5. Staraj się unikać zwrotów w stylu "Grupa poświęcona", "Wszystko o", "Grupa o", "Grupa na temat", "Debaty o" itp. Nie brzmią one najlepiej i warto je z opisu usunąć. Pamiętaj, że opis musi być napisany w czasie teraźniejszym - piszesz go dla grupy, która "już istnieje" - będzie istnieć, kiedy zostanie on umieszczony wśród innych opisów na http://www.usenet.pl/opisy/. Nie używaj w opisie odniesień do teraźniejszości, szczególnie do nazw istniejących firm czy stron internetowych - opis musi być tak samo aktualny dziś, jak i za naście lat. Pamiętaj, aby w opisie nie nadużywać wielkich liter - PROPOZYCJA W CAŁOŚCI NAPISANA KAPITALIKAMI JEST Z GÓRY SKAZANA NA NIEPOWODZENIE, poza tym jest to naprawdę irytujące; w Internecie wyraz napisany wielkimi literami jest odbierany jako krzyk.

Pod żadnym pozorem nie wolno Ci umieszczać w opisie jakichkolwiek zachęt do działań niezgodnych z prawem - takich grup w hierarchii pl.* się nie zakłada. Jeżeli na grupie mogliby (ze względu na jej temat) pojawić się ludzie pragnący rozmawiać np. o narkotykach czy piraceniu gier, programów czy telewizji, to musisz wyróżnić wśród tematów zabronionych wszelkie działania niezgodne z prawem. Wśród tematów zabronionych umieszcza się też wszelkie nawoływania do dewastacji mienia, takie jak: wlepianie tzw. vlepek w środkach komunikacji miejskiej, graffiti, mazanie markerem - i każdą inną formę dewastacji. Jeżeli piszesz opis dla grupy, która dotyczy pewnej "kultury", a wiesz, że do tej "kultury" należy np. dewastowanie otaczającego środowiska w sposób, jaki opisałem wyżej, to musisz dodać dyskusje o tym wśród tematów zabronionych. Z uwag historycznych przypomnę propozycję pl.rec.muzyka.hiphop, która odpadła w głosowaniu m.in. dlatego, że nie pojawiły się zapisy zabraniające rozmów o graffiti, mazaniu szyb itp.

Na koniec przypominam: staraj się nie antagonizować innych ludzi, nie używaj zwrotów, które mogłyby spowodować, że większość osób będzie przeciwna propozycji już na starcie.

3.7. W polu "Autor propozycji:" musisz umieścić swoje (prawdziwe) imię i nazwisko, oraz adres e-mail (to na potrzeby ew. kontaktu). Pole to powinno wyglądać tak:

    Autor propozycji: Imię Nazwisko <adres@e-mail.autora>

Nie należy dzielić tej linijki na więcej niż jeden wiersz - powoduje to nieczytelność. Nie możesz tu także umieścić wyłącznie swego pseudonimu - ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje słowa.

3.8. Pole "Ogłoszenie:" pozwala proponentowi na podanie listy grup, na których pojawi się wezwanie do głosowania (CFV). Nie jest to lista grup, na których prowadzona będzie dyskusja o sensowności Twojej propozycji.

Istnieją pewne zasady tworzenia ww. listy - obowiązkowo muszą się na niej znaleźć grupy pl.announce.newgroups oraz pl.news.nowe-grupy. Poza tym możesz podać do czterech różnych pozycji. Tematyka wpisanych przez Ciebie grup powinna być możliwie zbliżona do składanej propozycji (istnieje duża szansa, że sporo osób je subskrybujących będzie zainteresowana również i Twoją grupą). Jeżeli nie jesteś w stanie wskazać grup pokrewnych tematycznie, wpisz w to miejsce nie więcej niż dwie grupy o dużym ruchu. Ogólną zasadą jest, że wpisuje się w to miejsce wyłącznie grupy z hierarchii pl.* . Wszelkie inne: alt.pl.*, free.pl.* czy tym bardziej grupy z Big8 są niemile widziane. Zamiast jednej z grup (nie dotyczy to tych obowiązkowych) możesz wpisać adres e-mail listy dyskusyjnej związanej z tematem (ale pod warunkiem, że jej "właściciele" wyrazili na to zgodę) bądź adres e-mail, na który ma przyjść powiadomienie o rozpoczęciu głosowania (Nie polecam tej metody. Łatwiej Ci będzie zasubskrybować pl.announce.newgroups i monitorować pojawiające się tam wiadomości, których nota bene jest bardzo mało).

3.9. Czas trwania także odnosi się do głosowania. Nie należy go mylić z czasem prowadzenia dyskusji, o którym będzie mowa w dalszej części tego poradnika. Minimalny czas trwania głosowania nad propozycją to tydzień. Jednak ponieważ głosowanie może wypaść w okresie wakacyjno-urlopowym zaleca się podawanie tu dłuższego okresu, ale nie więcej niż dwa tygodnie. Jeżeli składana przez Ciebie propozycja ma być głosowana przez wielokrotność 7 dni, to zamiast "Czas trwania: 7 dni (14 dni)" wpisujesz w tym miejscu "Czas trwania: tydzień (dwa tygodnie)". Pamiętaj, aby nie używać w tym miejscu niepotrzebnie wielkich liter (jest to niemile widziane przez część grupowiczów pnn-g). Tak, zdaję sobie sprawę, że w FAQ o zakładaniu nowych grup jest przykład, w którym stoi "Tydzień". Wymóg pisania tego małą literą jest nieformalny - jest to część "dorobku" pnn-g.

4. Wysyłanie RFD.

4.1. Nie staraj się nadmiernie upiększać swojego RFD. Nie wprowadzaj niepotrzebnych tabulacji, podkreśleń czy pogrubień. Staraj się tylko zachować czytelność. Nie wstawiaj jednak spacji p o p r a w i a j ą c y c h (Twoim zdaniem) przejrzystość opisu - Twoje RFD będzie cytowane przez uczestników dyskusji, co może spowodować "rozjechanie się" tak "upiększonych" fragmentów.

4.2. Całe RFD musi być napisane z użyciem kodowania ISO-8859-2, musi być wysłane w formacie czystego tekstu. Innymi słowy - stosowanie w RFD formatu HTML (bez względu na to, jak bardzo "poprawia" to czytelność) jest niedopuszczalne. Niedozwolone jest także używanie znaków w kodowaniu innym niż zalecane, szczególnie CP1250 i Unicode (UTF8, UTF16 itd.).

4.3. RFD obowiązkowo musi zostać wysłane na pl.news.nowe-grupy. Poza tym możesz równocześnie wysłać je na kilka (nie więcej niż 4) innych grup, jednakże w takim wypadku powinno się ustawić nagłówek Followup-To: (w Outlook Express -> Widok -> Pokaż wszystkie nagłówki, nagłówek "Prześlij w załączeniu") na pl.news.nowe-grupy. Wśród dodatkowych grup nie powinno być grup moderowanych (a już szczególnie pl.announce.newgroups), gdyż pojawienie się Twojej propozycji będzie zależało od moderatora.

Uwaga! Nie wysyłaj RFD na różne grupy jako oddzielnych postów.

Zanim wyślesz RFD, obowiązkowo zasubskrybuj pl.news.nowe-grupy - to tu musi się toczyć dyskusja na temat Twojej propozycji. Propozycje przedyskutowane na innych grupach nie są wiążące i nie wolno Ci ich wysłać jako CFV.

4.4. Podczas dyskusji nad RFD staraj się nie antagonizować innych grupowiczów. Pamiętaj - Twoim celem jest utworzenie grupy. Jeżeli zaczniesz wyzywać wszystkich od idiotów, podkreślać na każdym kroku, że Twoja grupa musi powstać i generalnie zachowywać się po chamsku - leżysz. Bez względu na to, jak złośliwe będą uwagi do Twojego RFD, musisz sobie zdać sprawę, że większość ludzi na pnn-g naprawdę chce Ci pomóc, a uwagi mają na celu poprawienie Twojej propozycji tak, aby była zgodna z wymogami formalnymi i/lub miała większe szanse na "przejście" w głosowaniu. Nie poddawaj się emocjom. Nie wchodź w konflikty z innymi grupowiczami ani z prowadzącymi grupy mailowe na ten sam temat, co Twoja propozycja. Takie zachowania są bardzo niemile widziane na pnn-g i najprawdopodobniej zaowocują niemałą liczbą głosów PRZECIW Twojej propozycji.

Dodatkowa uwaga dla nowicjuszy: jeżeli nie "mieszkasz" w Usenecie - Twój staż jest stosunkowo niewielki - nie pouczaj stałych bywalców. Uwagi na temat sposobu prowadzenia dyskusji albo na temat co jest zgodne lub nie z tematyką grupy, wypowiedziane przez nowicjusza naprawdę denerwują. Nie staraj się być jajem mądrzejszym od kury.

4.5. Nie wysyłaj RFD częściej niż raz na tydzień. Daj ludziom czas, aby mogli się wypowiedzieć. Najlepiej zatytułuj swoją propozycję "Propozycja nowej grupy: pl.xxx.yyy RFD n", gdzie n = 1..3 . Trzy propozycje powinny wystarczyć, jeżeli naprawdę uważnie przeczytasz uwagi do Twoich propozycji. Pamiętaj - im więcej czasu poświęcisz teraz na dopracowanie propozycji, tym szybciej możesz liczyć na poddanie swojej propozycji pod głosowanie, a co za tym idzie - grupa ma szanse zostać szybciej utworzona. Nie spiesz się zatem z wysyłaniem poprawek do swojego RFD - często poprawiane propozycje wnoszą tylko zamęt i powodują, że w pewnym momencie sam autor nie orientuje się już, która propozycja jest aktualna. Tydzień dyskusji nad pojedynczą propozycją to rozsądne minimum. Pozwoli Tobie wysnuć odpowiednie wnioski na temat tego, co trzeba zmienić, by wyeliminować w następnej wersji maksymalną ilość błędów. Jeżeli uważnie przeczytasz dyskusję i wysłuchasz argumentów, to trzecia wersja RFD będzie już na tyle dobra, że po ewentualnym ostatnim szlifie można będzie już wysłać CFV.

4.6. Jeżeli po publikacji Twojego RFD praktycznie nikt nie zgłasza uwag, to najprawdopodobniej nie ma zapotrzebowania na taką grupę. Co zrobić w takiej sytuacji? Być może nikłe zainteresowanie wynika z faktu wysłania propozycji tylko na pnn-g, spróbuj wówczas wysłać ją na kilka grup związanych z tematem bądź o dużym ruchu, tak jak to jest opisane w punkcie 4.3. Jeżeli pomimo tego, nie ma praktycznie żadnego odzewu, to znaczy, że proponowana grupa ma zbyt wąską tematykę - spróbuj wówczas napisać propozycję grupy bardziej ogólnej. Jeżeli i to nie pomaga, to musisz sobie uświadomić, że na grupę nie ma w tej chwili zapotrzebowania. Warto w takim wypadku spróbować za jakiś czas, czyli mniej więcej za rok. Oczywiście może się zdarzyć, że na finalną wersję propozycji nie odpowie prawie nikt. Nie jest to powód do zmartwień - oznacza to bowiem, że zapewne propozycja jest już dobra. Nie możesz się spodziewać, że ktoś Ci odpisze - to jest już dobre, ślij CFV. Moment, w którym to należy zrobić, ustalasz samodzielnie. Nie robisz tego jednak wcześniej, niż dopiero po opublikowaniu trzeciej wersji RFD. Z doświadczenia wiem, że wcześniejsze wersje z reguły są bardzo niedopracowane.

4.7. Poniżej zamieszczam przykład udanego IMAO RFD.

Uwaga! To jest tylko przykład. Wybrany został ze względu na to, że spełnia wszystkie zasady, o których piszę w tym poradniku. Jeżeli zamierzasz napisać swoją propozycję nie czytając tego dokumentu, a jedynie przerabiając poniższą propozycję, to najlepiej już zakończ swój wysiłek i zapomnij o tworzeniu RFD - masz większe szanse napisać je źle, niż Ci się wydaje. Naprawdę warto przemóc lenistwo i choćby przez szacunek dla autorów poczytać dokumenty opisujące sposób tworzenia nowych grup. Tak, wiem, że są nudne, ale po ich uważnym przestudiowaniu masz prawie gwarancję napisania porządnej propozycji.

A propos tego przykładu - w RFD wcale niekoniecznie trzeba wypunktowywać tematy dozwolone, można je wpleść w zdanie.

-----------------RFD--------------------------------
Nazwa grupy: pl.rec.robotki-reczne
Krotki opis: Na drutach, szydelkiem, igla i nie tylko.

Moderowana: NIE

Opis:
Grupa dla miłośniczek i miłośników wszelkiego rodzaju robótek ręcznych:
dziergania na drutach, szydełkowania, szycia, haftów, koronek
klockowych, makramy, frywolitek i innych własnej produkcji ozdobnych
drobiazgów z najróżniejszych materiałów.

Przykładowe tematy do dyskusji to:
* wzory - skąd brać, jak tworzyć nowe;
* materiały i przybory - gdzie kupić, jakość;
* czasopisma - opinie o jakości;
* wykorzystanie komputera - możliwości, techniki;
* co gdzie znaleźć w sieci.

Zabronione jest wysyłanie jakichkolwiek załączników oraz pisanie
inaczej niz czystym tekstem. Zabroniony jest także jakikolwiek spam
oraz dyskusje drastycznie odbiegające od tematyki grupy.

Nie jest to takze miejsce na ogłoszenia reklamowe, nawet jeśli są
związane z tematem grupy. Dopuszczalne są pojedyncze niekomercyjne
ogłoszenia dotyczące tematyki grupy, jednak powtarzające się
ogłoszenia zostaną uznane za spam i będą traktowane odpowiednio.

Autorka propozycji: Joanna Słupek joasia<at>rassun;art;pl

Ogłoszenie:
pl.news.nowe-grupy
pl.announce.newgroups
pl.rec.ascii-art
pl.rec.dom
pl.rec.kuchnia
pl.soc.dzieci

Czas trwania: tydzień
-----------------RFD-KONIEC-------------------------

5. Wysyłanie CFV.

5.1. Twoją ostatnią (miejmy nadzieję) czynnością przy zakładaniu grupy jest wysłanie finalnej, dopieszczonej wersji RFD jako CFV na adres . Wysłana tam wiadomość e-mail musi spełniać te same warunki, co RFD wysyłane na pnn-g. W szczególności musi zostać wysłana jako czysty tekst (niedozwolony jest format HTML), polskie znaki diakrytyczne muszą zostać zakodowane w ISO-8859-2. Podobnie jak przy RFD, nie należy stosować zbędnych formatowań, podkreśleń itp. Twoje CFV będzie bowiem tylko częścią szablonu do głosowania, który zostanie ogłoszony przez przeprowadzającego głosowanie na grupach wymienionych przez Ciebie w punkcie "Ogłoszenie:".

5.2. Po wysłaniu CFV na wyżej podany adres nie oczekuj odzewu. Jeżeli propozycja jest sformułowana dobrze, tj. nie ma błędów formalnych, to najprawdopodobniej żadnego odzewu nie będzie. Zamiast tego po pewnym czasie pojawi się głosowanie. Jak długi jest ten czas? Nie ma reguły - niektóre propozycje oczekują bardzo krótko, niektóre leżą w kolejce latami. W każdym razie sensowniejsze propozycje są wybierane do ogłoszenia wcześniej, a te słabsze oczekują z reguły dłużej. Z mojego doświadczenia wynika, że 3 miesiące od złożenia pierwszego RFD do założenia grupy to czas rekordowy. Nie należy się więc niecierpliwić i nadmiernie naciskać na przyspieszenie głosowania - nie prowadzi to do upragnionego celu (tj. założenia grupy), a może w tym wręcz przeszkodzić - na przykład przez zantagonizowanie środowiska administratorów serwerów news. W każdym razie po pół roku od wysłania CFV możesz przypomnieć o jego istnieniu - zawsze istnieje możliwość, że się gdzieś zawieruszyło. Pamiętaj: nachalne domaganie się poddania danej grupy pod głosowanie może jej zaszkodzić.

5.3. Po ogłoszeniu Wezwania Do Głosowania (CFV) wolno Ci dodatkowo przesłać je na grupy niewymienione w punkcie "Ogłoszenie:" np. z powodu braku miejsca. MUSISZ tylko spełnić dwa warunki:

5.4. Szablony do głosowania ZA są ZABRONIONE. Jeżeli gdziekolwiek zostanie wykryty szablon, w którym zostanie wymieniona opcja tylko do głosowania ZA, nie będą natomiast wspomniane możliwości głosowania PRZECIW bądź wstrzymanie się od głosu, to z pewnością głosowanie zostanie unieważnione, a Twoja wymarzona grupa nie powstanie. Nie należy też nachalnie namawiać ludzi do głosowania za propozycją, a zwłaszcza nie wolno grozić. W takim wypadku również można się spodziewać unieważnienia głosowania. Oczywistym jest także to, że zabronione są również szablony do głosowania PRZECIW. W szablonie do głosowania zawsze musi się pojawić informacja o wszystkich dopuszczalnych formach głosu. Najlepszym szablonem jest zawsze oryginalne wezwanie do głosowania (CFV) wysyłane przez Tomasza Surmacza.

6. Głosowanie.

6.1. Należy pamiętać o żelaznej zasadzie - "jedna osoba, jeden głos". Bez względu na to, jak bardzo pragniesz powstania tej grupy, nie głosuj więcej niż jeden raz. Głosy napisane "podobnym charakterem pisma" stają się natychmiast podejrzane i często zostają unieważnione. W szczególnych przypadkach prowadzi to do unieważnienia całego głosowania. Dlatego lepiej dobrze się zastanowić, niż np. uruchomić generator głosów.

6.2. Jak głosować? Trzeba poczekać na ogłoszenie wezwania do głosowania (najlepiej w tym celu regularnie sprawdzać pl.announce.newgroups - jeżeli tam nie ma CFV, to najprawdopodobniej ktoś robi sobie kawał). W CFV jest zawsze opisana szczegółowa procedura głosowania. Ogólną zasadą jest, że głosuje się e-mailem (w żadnym wypadku nie należy "głosować" na grupie, na której pojawiło się ogłoszenie) na adres podany w CFV (zwyczajowo jest to voting<at>usenet;pl). Tu drobna uwaga do autorów propozycji - jeżeli dodatkowo przesyłasz ogłoszenie o wezwaniu do głosowania (np. poprzez forward) na inne grupy, to ustawiaj koniecznie nagłówek Followup-To: na adres, na który należy wysyłać głosy. Pozwoli to w prosty sposób zagłosować czytającym daną grupę. Dodatkowymi wymogami podczas oddawania głosu są: podanie identyfikatora głosowania (z reguły przeprowadza się kilka w tym samym czasie) i podanie prawdziwego imienia i nazwiska (jeżeli nie jest ono wpisane w pole From:).

6.3. Jeżeli wszystko przebiegło dobrze, tj. został oddany Twój jeden, jedyny głos, to po jakimś czasie możesz się spodziewać odpowiedzi od systemu zliczającego głosy. Będą w nim informacje, czy głos został zaliczony i jaka jest jego wymowa. W przypadku błędnego głosu w treści listu możesz się spodziewać wskazówek, co do tego, co jest źle.

6.4. Głosowanie jest jedynie sondażem opinii przeprowadzanym przez właściciela hierarchii, tj. miłościwie nam panującego króla TS-a. Jeżeli nawet grupa zostałaby przegłosowana, a nie odpowiadałaby wyżej wymienionemu - nie zostanie ona utworzona. Działa to również w drugą stronę - grupa uznana za potrzebną może zostać utworzona, nawet jeżeli zabraknie jej głosów. Jeżeli nie podobają Ci się te zasady, to radzę utworzyć własną hierarchię otwartą dla wszystkich - hierarchie pol.* , poland.* , polska.* itp. czekają.

6.5. Wymogi dotyczące liczby głosów potrzebnej do "przejścia" propozycji znajdziesz tu: http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl#nowe_grupy. Według zasad obowiązujących w chwili, gdy piszę ten dokument, do przegłosowania propozycji potrzebne są dwie rzeczy:

Tu mały komentarz: głos ważny, to taki, który został poprawnie oddany. Podstawami do unieważnienia głosu są na przykład:

Widać z tego, że naprawdę nie warto się podpisywać "Miś Uszatek", nadawać ze sfałszowanego adresu ani po prostu wielokrotnie głosować (nawet pod różnymi tożsamościami). To grupie nie pomoże na pewno.

7. Przypadki szczególne - specjalne RFD.

7.1. Jeżeli z jakichś powodów istniejący opis grupy jest niedobry (albo wręcz nie ma go wcale), to można go zmienić, zgłaszając formalne RFD. W tytule posta powinno się wówczas pojawić: "Propozycja zmiany opisu grupy pl.nazwa.grupy RFD n". Resztę pisze się tak, jakby to była zupełnie nowa propozycja - patrz punkty 3.1-3.9.

7.2. Aby zmienić status grupy z moderowanej na niemoderowaną lub odwrotnie, trzeba napisać formalne RFD (oparte na standardowym wzorze). W tytule posta należy wówczas umieścić: "Propozycja zmiany statusu grupy pl.nazwa.grupy RFD n". Należy pamiętać o różnicy między grupami moderowanymi a niemoderowanymi - w opisie grupy moderowanej muszą być wymienieni moderatorzy, oraz podane warunki moderowania. Zdarzają się przypadki zmiany statusu bez głosowania - bywa to spowodowane ewidentnym brakiem ruchu na grupie świadczącym o zapomnieniu przez moderatora o swych obowiązkach, albo w drugą stronę - przez aktywność niektórych trolli lub OPUZG.

7.3. Zmiana nazwy grupy jest tożsama ze zmianą opisu, zatem patrz punkt 7.1. Może być uzasadniona niezbyt trafioną nazwą bądź błędnym umieszczeniem grupy w hierarchii.

7.4. Reorganizacja hierarchii jest bardzo ciekawym tematem. Może ona nastąpić na przykład w przypadku podziału grupy z równoczesną zmianą nazwy - patrz przypadek pl.rec.travel -> pl.rec.turystyka. Technicznie przeprowadza się to, zgłaszając w jednym RFD dwa lub więcej opisów. Następnie przeprowadzane są głosowania - ogłasza się serię głosowań typu: czy jestes za utworzeniem grupy a, czy jestes za utworzeniem grupy b, czy jestes za skasowaniem niepotrzebnej już grupy c. Konkretne rozwiązania głosowania nie są już problemem autora RFD.

7.5. Wniosek o skasowanie grupy można zgłosić, gdy:

Nad zgłoszeniem propozycji usunięcia grupy trzeba się jednak poważnie zastanowić, gdyż może wywołać poważny flame-war. Jeżeli nie siedzisz w Usenecie "od zawsze", to lepiej o tym nie myśl - propozycje wychodzące od "człowieka znikąd" raczej nie będą traktowane serio.

Formalnie RFD o skasowanie grupy wygląda następująco:

 temat: "Propozycja skasowania grupy pl.istniejaca.grupa RFD n";

 treść:

---------------------RFD---------------------------
Nazwa grupy: pl.istniejaca.grupa

Uzasadnienie: Tu rzeczowe i dobrze uargumentowane, jak również możliwie 
              krótkie uzasadnienie skasowania grupy; pamiętaj - musisz
              przekonać głosujących.

Autor propozycji: Imię Nazwisko <adres@email>

Ogłoszenie:

pl.announce.newsgroups
pl.news.nowe.grupy
pl.istniejaca.grupa
->tu do trzech innych<-

Czas trwania: tydzień | nn dni | dwa tygodnie
--------------RFD KONIEC---------------------------

Głosowana jest zawsze propozycja utrzymania grupy według zasad opisanych w punkcie 6.5.

8. Glosariusz.

grupa dyskusyjna - grupa na serwerze news (np. news.tpi.pl) o określonej tematyce, którą określona grupa ludzi może zasubskrybować, co umożliwi im wzięcie udziału w dyskusji. Technicznie - grupa nie istnieje w jednym określonym punkcie, jest natomiast dostępna poprzez sieć serwerów news, które ją dystrybuują (jedną i tę samą).

lista dyskusyjna - lista e-mailowa rozprowadzana do wielu subskrybentów. Aby wziąć udział w dyskusji, należy najpierw zapisać się u prowadzącego listę (na ogół realizowane automatycznie). Technicznie - lista ma jeden centralny punkt, który ją obsługuje - serwer e-mail. Każdy, kto korzysta z takiej listy, wysyła najpierw wiadomość e-mail na adres listy, następnie ta wiadomość jest rozsyłana do wszyskich subskrybentów.

forum dyskusyjne - forum dyskusyjne jest umieszczone na stronie WWW i na ogół wystarczy samo posiadanie przeglądarki internetowej, aby wziąć udział w dyskusji. Technicznie - forum jest obsługiwane podobnie jak listy dyskusyjne, przez jeden centralny serwer (http), który przechowuje wypowiedzi jego użytkowników. Wejście na stronę, na której jest umieszczone rzeczone forum, powoduje wysłanie do Twojej przeglądarki kodu HTML, w którym w zależności od wybranej opcji może się pojawiać spis tematów, wybrany wątek lub konkretna wiadomość.

bramki - bramki są to punkty styku powyższych trzech. Np. bramka e-mail<=>news pozwala na zasubskrybowanie grupy dyskusyjnej poprzez standardową skrzynkę poczty elektronicznej. Wszystkie wiadomości z grupy dyskusyjnej będą kopiowane do Twojej skrzynki, każda wysłana przez Ciebie wiadomość elektroniczna (na adres bramki oczywiście) pojawi się na grupie dyskusyjnej.

grupa zbramkowana - grupa połączona z listą bądź forum dyskusyjnym.

propozycja - tu: propozycja utworzenia nowej grupy dyskusyjnej w hierarchii pl.*.

HowTo - od angielskiego How To (do something) - Jak (coś) Zrobić. W skrócie - poradnik.

serwer - od angielskiego "serve" - służyć; komputer mający za zadanie zapewnić usługę.

pnn-g - akronim nazwy pl.news.nowe-grupy.

dyskusja - w Usenecie wygląda o tyle inaczej niż w życiu, że aby wziąć w niej udział, trzeba wysłać artykuł news.

głosowanie - sondaż opini przeprowadzany mailem.

hierarchia - grupy dyskusyjne są zorganizowane w formie drzewa, którego korzeń stanowi hierarchia nadrzędna (tu: pl.*), a odgałęzienia - poszczególne grupy i podhierarchie. Obejrzyj graficzną reprezentację hierarchii pl.* przedstawioną w punkcie 3.2.3.

grupa aktywna - grupa, na której można prowadzić dyskusje, tzn. istniejąca. Może się zdarzyć, że trafisz na grupę, która nie jest aktywna, np. kiedyś istniała, ale została skasowana.

grupa mailowa - patrz -> lista dyskusyjna.

kodowanie znaków - reprezentacja liter zrozumiała dla komputerów. Jeżeli masz problemy, to zapraszam do lektury pl.comp.ogonki, oraz pl.news.czytniki, a szczególnie FAQ tych grup.

FAQ - Frequently Asked Questions - często zadawane pytania.

crosspost - artykuł wysłany na więcej niż jedną grupę równocześnie, to znaczy taki, który w polu Newsgroups: (grupy dyskusyjne) ma wpisane kilka grup. Nigdy nie należy wysyłać więcej niż na trzy równocześnie.

nagłówek - "sterująca" część artykułu newsowego odpowiedzialna za specyficzne zachowanie serwerów.

Followup-To: - nagłówek odpowiedzialny za ustawienie miejsca, na które mają pójść odpowiedzi na dany post.

format "czysty tekst" (ang. plain text) - format wiadomości zawierający tylko literki, bez niepotrzebnych dodatków "upiększających", takich jak wielkość, krój czcionki itd.

format HTML - format zawierający upiększenia.

IMAO - In My Arrogant Opinion - moim aroganckim zdaniem.

status grupy - określa, czy grupa jest moderowana czy nie.

troll - osoba mająca za dużo do powiedzenia na każdy temat, szczególnie na ten, o którym nie ma bladego pojęcia.

OPUZG - Osoba Powszechnie Uważana Za Głupią.

post - artykuł news.

flame-war - w luźnym tłumaczeniu - "ognista dyskusja". Dyskusja, która zamienia się w obelgi, wyzwiska i niepotrzebne kłótnie.

Usenet - zbiór wszystkich grup dyskusyjnych. Nazwa pochodzi od Unix USEr NET, pierwowzoru dzisiejszych grup dyskusyjnych.

netykieta - zbiór zasad prowadzenia kulturalnych dyskusji w Internecie.

Big8 - ogólnoświatowa, anglojęzyczna hierarchia grup dyskusyjnych; w dosłownym tłumaczeniu "wielka ósemka" - nazwa ta pochodzi od ośmiu hierarchii najwyższego poziomu utworzonych w czasie "wielkiego przemianowania" (zmiany organizacji grup dyskusyjnych). Ta ósemka to: comp, rec, soc, misc, news, sci, talk, (local). W hierarchii pl.*, jak wiadomo, są odpowiedniki pierwszych sześciu - hierarchia pl.talk nie powstała, może ze względu na to, że w istocie cała pl.* jest w tym celu wykorzystywana ;-) Hierarchia local dotyczy natomiast grup lokalnych serwera, tzn. takich, które nie podlegają dystrybucji.

9. Bibliografia, tudzież linkownia.

FAQ autorstwa Tomasza Surmacza pt. "Newsy w Polsce":
http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl
http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.2.htpl
http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.htpl
http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.4.htpl

How to Write a Good Newsgroup Proposal:
news:nan.962619305.25162@isc.org

Mini HowTo autorstwa Jacka Kawy pt. "Niezakładanie grup w pl.*":
news://news-archive.icm.edu.pl/a89m7h$57u$1@finwe.eu.org
lub:
http://groups.google.com/groups?selm=a89m7h%2457u%241%40finwe.eu.org

Strona Tomasza 'tsca' Sienickiego dotycząca czytników grup dyskusyjnych (FAQ grupy pl.news.czytniki tamże):
http://czytniki.zamiast.net/

JNDPNG koniec