[ Harrison Ford ]
.---------------.
| Indiana Jones |
`---------------'
.------------------------------.
| Poszukiwacze zaginionej arki |
`------------------------------'
(Raiders of The Lost Ark)
USA 1981, 115 min
reż. Steven Spielberg
wyk. Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Denhom Elliot
ITI Home Video
Słynny nasz archeolog-przygodnik już-już zdobył złotego bożka, ale odebrał mu go wróg. Okazuje się też, że Hitler zbiera obiekty kultu i właśnie naziści wraz z wrogiem Indiany zabierają się do kopania w poszukiwaniu Arki Przymierza i laski Ra, potrzebnej. Więc FBI (czy coś podobnego) wysyła Indiana Jonesa, żeby znalazł Arkę przed nazistami.

To tu jest ta scena z goniącą kulą, z napisami na powiekach, konkursem picia wódki, wypalonym znakiem na dłoni, z rewolwerem przeciwko mieczowi, tu też jest małpka-hitlerowiec.

Nie wierzę, żeby dotarł na tę stronę ktokolwiek, kto nie ma pojęcia o Indianie Jonesie. Przypominam tylko na wszelki wypadek: Doktor Jones jest archeologiem, który ma przygody i pseudonim Indiana, oraz bat, kapelusz i umiejętność wychodzenia cało z wszelkich opresji. Wystepuje on wśród rewelacyjnej muzyki, zajebistych zdjęć, do dziś świetnych efektów specjalnych oraz otoczony niezmordowanym seksapilem Harrisona Forda. Oczywiście wartki, sprytny scenariusz i przefajne dialogi.
Klasyka filmu przygodowego.
Polecampolecam.
.-----------------------------------.
| Indiana Jones i Świątynia Zagłady |
`-----------------------------------'
(Indiana Jones and The Temple of Doom)
USA 1984, 118 min
reż. Steven Spielberg
wyk. Harrison Ford, Kate Capshaw, Jonathan Ke Quan
Słynny nasz archeolog-przygodnik spada samolotem wraz z żądną diamentów piosenkarką i małym pomocnikiem na wioseczkę w Indiach. Wioseczkowi uważają, że zesłał ich tu Sziwa, aby odzyskali skradziony przez złego maharadżę kamień z trzema nacięciami oraz porwane dzieci.

To tu jest ta uczta z węży, oczek i małpek, to tu jest piękna filmowa gra wstępna przez drzwi i tu jest ta świątynia, co spuszczają ofiary do lawy (?) w imię bogini Kali, a potem pogoń w wagonikach i most wiszący.

Jak się przyjrzeć, to jest tu sporo tropów z "Gwiezdnych Wojen".
Klasyka filmu przygodowego.
Polecampolecam.
.-----------------------------------.
| Indiana Jones i ostatnia krucjata |
`-----------------------------------'
(Indiana Jones And The Last Crusade)
USA 1989, 127 min
reż. Steven Spielberg
wyk. Harrison Ford, Sean Connery, River Phoenix
ITI Home Video
Słynny nasz archeolog-przygodnik tym razem poszukuje świętego Graala oraz ojca, który przy podobnej okoliczności zaginął. W tle naziści.
Jest sporo nawiązań do poprzednich części, ale kilka kompletnie poronionych, np. ten tekst z Arką Przymierza. Ale Sean Connery rulez.

To tu jest ta scena z ucieczką młodego Indiany po pociągu, pościg motorówkami (skąd ja to znam), całowaniem się w czasie kłótni, walka na czołgu i przechodzenie przez trzy próby.

Klasyka filmu przygodowego. Pisałam już, że Sean Connery rulez?
Polecampolecam.
Ostatnie zmiany -- 1999