FAQ grupy pl.comp.dtp

Programy do zarządzania fontami pod Microsoft Windows 2000/XP

Autorzy: Marek Włodarz, Adam Twardoch
Aktualizacja: 7 kwietnia 2004

 

Fonty komputerowe są ważnym elementem warsztatu pracy grafika, projektanta, operatora DTP. Zbyt duża liczba fontów jednocześnie zainstalowanych w systemie operacyjnym Windows może niekorzystnie wpływać na jego pracę. Poniższe zestawienie opisuje wybrane programy do zarządzania fontami (font managers) działający w systemie Microsoft Windows 2000/XP.

Cechy programów do zarządzania fontami

Cechy, które menedżer fontów musi posiadać:

1. Obsługa najważniejszych stosowanych obecnie formatów fontów: TrueType i OpenType TT (.ttf), OpenType PS (.otf), PostScript Type 1 (.pfb + .pfb). Plusem jest też obsługa formatu Multiple Master (.pfb+.mmm).
2. Włączanie i wyłączanie pojedynczych fontów lub całych grup.
3. Podgląd fontów niezainstalowanych z możliwością wpisania własnego tekstu. Plusem jest możliwość wpisywania tekstów z różnych zestawów znaków, najlepiej Unicode.

Cechy, które menedżer fontów powinien posiadać:

4. Przeglądanie fontów ze wskazanej lokalizacji (folder na dysku, CD itp), a nie tylko z własnej bazy danych programu. Plusem jest możliwość dodawania "ulubionych" lokalizacji.
5. Grupowanie fontów wedle dowolnych, wybranych przez użytkownika kryteriów.
6. Automatyczne łączenie rodzin (Regular, Bold, Italic itd) w jeden wpis w menu, z możliwością zainstalowania całej rodziny. Plusem jest też możliwość zainstalowania wybranej odmiany.
7. Możliwość chwilowego (do restartu systemu) instalowania fontu.
8. Podgląd wielu różnych krojów równocześnie.
9. Możliwość wydrukowania wzornika ukazującego indywidualny krój.
10. Możliwość wydrukowania wzronika zbiorczego ukazującego przegląd krojów, najlepiej wybieralnych przez użytkownika.

Wybrane programy do zarządzania fontami dla Windows

Autorzy dokonali subiektywnego wyboru i oceny programów do zarządzania fontami dostępnych na rynku. Niektórych programów w ogóle nie uwzględniono, gdyż "odpadły one w przedbiegach" np. z powodu braku obsługi Type 1, wywalania systemu itp. Testowane programy to były na ogół wersje demo, więc mogą mieć ograniczenia, których nie ma w wersji pełnej...
W wierszu Oceny umieszczono oceny cech opisanych powyżej. Zastosowano następujące oceny: ++ cecha jest obsługiwana znakomicie + cecha jest obsługiwana w zakresie podstawowym - cecha nie jest obsługiwana * obsługa jest źle działająca lub fragmentaryczna.

Adobe Type Manager Deluxe 4.12 for Windows

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4+, 5+, 6+(?), 7-(?), 8+, 9+, 10+(?)
Producent: Adobe Systems, USA
Internet: http://www.adobe.com/products/atm/mainwin.html
Dostępność w Polsce: Wimal
Cena: 65 USD
W przypadku dużej liczby fontów obsługa katalogu (wyszukiwanie itp.) jest wolna.
Program dobrze obsługuje fonty wszystkich formatów, ale nie ma wbudowanej wewnętrznej bazy danych. Innymi słowy, nie da się w jednym przelocie skatalogować np. wszystkich fontów rozmieszczonych w różnych folderach na dysku, nie da się też wyszukać fontu, jeżeli nie wiemy, w jakim folderze jest umieszczony. Dobrze obsługuje grupy fontów i jako jedyny potrafi obsługiwać fonty Multiple Master.

Bitstream Font Navigator 5.0

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4+; 5+, 6-, 7+, 8+, 9+, 10+
Producent: Bitstream, USA
Internet: http://www.bitstream.com/categories/support/fontnav_support/
Dostępność: Program jest dołączany do pakietu CorelDRAW Graphics Suite 12
Cena: 180 USD (pakiet CorelDRAW GS 12)
Nowością w wersji 5.0 jest obsługa formatu OpenType PS (.otf). Poza tym jest to jeden z najlepszych programów tego typu. Mimo pewnych wad ma chyba najwygodniejszy interfejs użytkownika. Jest rewelacyjnie szybki - na komputerze z procesorem Pentium III 900 MHz w ciągu 15 sekund otwiera swoją bazę danych, w której skatalogowano ponad 70000 fontów. Prawdę mówiąc to jedyny spośród przetestowanych program, który w ogóle radzi sobie z tak ogromną liczbą fontów. Brak podglądu w locie fontów z katalogu - aby wyświetlił się pogląd, trzeba w font kliknąć. Nawet w przypadku dużej liczby fontów obsługa katalogu (wyszukiwanie itp.) jest bardzo szybka.

Extensis Suitcase 9 Windows Desktop Edition

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4-, 5+, 6-, 7+, 8+. 9*. 10*
Producent: Extensis, USA
Internet: http://www.extensis.com/suitcasewin/
Cena (podana przez producenta): 80 USD (desktop license)
Brak podglądu fontów nie włączonych do programu. Innymi słowy - żeby coś obejrzeć, najpierw trzeba to włączyć do Suitcase. Poza tym jednak spełnia prawie wszystkie wypisane warunki (oprócz p. 9 - tzn. produkowany wydruk nie nadaje się do niczego...). Możliwość chwilowej instalacji fontu. Do wad dodałbym jeszcze, że pełna funkcjonalność wymaga obecności programu w tle (analogicznie do ATM), jakkolwiek - przeciwnie niż ATM - daje się w dowolnym momencie wyłączyć lub włączyć. W przypadku dużej liczby fontów obsługa katalogu (wyszukiwanie itp.) jest wolna. Czasami niestabilny.

Extensis FontReserve 2.6 for Windows

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4+, 5+, 6-, 7+, 8-, 9+, 10+
Producent: Extensis, USA (dawniej: DiamondSoft)
Internet: http://www.extensis.com/fontreservewin/
Cena: 70 USD (single licence)
Brak podglądu w locie fontów z katalogu - aby wyświetlił się pogląd, trzeba w font kliknąć. Innymi słowy - do wyszukania fontu, którego wygląd pamiętamy, a zapomnieliśmy nazwy - raczej się nie nada. Poza tym - bez zarzutu, spełnia wszystkie warunki. Niestety, jeżeli skatalogujemy więcej niże 65535 fontów, program zaczyna wyrabiać rzeczy straszne: zaczyna na oślep przenosić pliki z fontami do innych folderów i w niektórych miejscach wpisywać puste (0 bajtów) pliki .pfm. W przypadku dużej liczby fontów obsługa katalogu (wyszukiwanie itp.) jest wolna. Czasami niestabilny.

Neuber Typograf 4.0

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4+; 5+, 6-, 7+, 8+, 9+, 10+
Producent: A+M Neuber GbR, Niemcy
Internet: http://www.neuber.com/typograph/
Cena: 35 EUR
Bardzo przyjemny interfejs, możliwość podglądu wielu krojów równocześnie itp., grupowania fontów. Z rzeczy irytujących - fonty OpenType PS (.otf) wyświetla jako TrueType (.ttf). Ogólnie jednak - wart polecenia. Pewną wadą jest sposób tworzenia wewnętrznej bazy danych: tworzy on na dysku strukturę folderów, wpisując do nich pliki .bmp zawierające podglądy fontów. W przypadku dużej liczby fontów obsługa katalogu (wyszukiwanie itp.) jest wolna. Podczas katalogowania fontów i tworzenia bazy danych potrafi się wywalić.

JMBerthier OT1 Font Manager 1.3.3

Oceny: 1+, 2+, 3+, 4+; 5+, 6-, 7-, 8+, 9*, 10+
Producent: JMBerthier, Francja
Internet: http://www.jmberthier.com/en/
Cena: 25 EUR
W zasadzie to jeszcze beta, choć już sprzedawana... Podobnie jak Suitcase, FontReserve i Font Navigator, odróżnia OpenType PS (.otf) od innych formatów. Umożliwia sprawdzenie, jakie strony kodowe i bloki Unicode dany font zawiera. Umożliwia podgląd w locie fontów na dysku. Dysponuje ponadto funkcjami naprawy folderu Fonts, umożliwia kopiowanie/przemianowywanie plików fontów itp. Niestety, niestabilny, wywala się od czasu do czasu - ale jak zostanie dopracowany, można się spodziewać, że będzie to bardzo dobre narzędzie. W wersji nierejestrowanej wyłączona jest możliwość zmiany tekstu używanego do przeglądania fontów i druku wzorników krojów oraz zaawansowane opcje naprawy rejestrów i folderu Fonts.

Proxima Software FontExpert 2003 5.0

Oceny: dyskwalifikacja
Producent: Proxima Software, Rosja
Internet: http://www.proximasoftware.com/fontexpert/
Cena: 35 USD
Niby obsługuje OpenType PS (.otf), ale nie widzi w nich innych stron kodowych niż Western. W TTF-ach zresztą też nie. Dyskwalifikacja. Może kiedyś, jakaś nastęna wersja...

 

Jeśli ktoś zna jeszcze jakiś inny sensowny program tego gatunku - prosimy o kontakt.

Powrót do spisu treści
Powrót na początek